Individual State Champions

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2013-2014 Mehvish Safdar Ursuline Academy Tennis-Singles
2011-2012 Mehvish Safdar Ursuline Academy Tennis
2010-2011 Sandy Niehaus Mount Notre Dame Tennis-Singles
2010-2011 Komal Safdar, Mehvish Safdar Ursuline Academy Tennis-Doubles
2008-2009 Sarah Tanner Ursuline Academy Swimming-200 IM
2007-2008 Ashley Cattran Alter Track-400 Meter Dash
2007-2008 Hilary Esselstein, Lauren Bockrath, Catherine Crisler, Ashley Cattran Alter Track-4 x 800 Meter Relay
2007-2008 Cat Humphries McNicholas Track-200 Meter Dash
2007-2008 Kelly Johnston, Jenna Heaton, Austin Perry, Rachel Clark St. Ursula Track-4x800M Relay
2006-2007 Cat Humphries McNicholas Track-100 Meter Dash
2003-2004 Kyle Wiegand, Jassica Flannery Badin Tennis-Tennis Doubles
2000-2001 Nancy Wiegand, Kyle Wiegand Badin Tennis-Tennis Doubles
1999-2000 Katie Greiner, Lesley Meade, Kelli Krallman, Erin Phenix Ursuline Academy Swimming-200 Medley Relay
1999-2000 Erin Phenix Ursuline Academy Swimming-50 Free
1999-2000 Tami Ransom Ursuline Academy Swimming-200 IM
1999-2000 Erin Phenix Ursuline Academy Swimming-100 Free
1999-2000 Kelly Hagen, Katie Greiner, Erin Phenix, Tami Ransom Ursuline Academy Swimming-400 Free Relay
1998-1999 Tami Ransom, Barb Mulshine, Lesley Meade, Erin Phenix Ursuline Academy Swimming-200 Medley Relay
1998-1999 Tami Ransom Ursuline Academy Swimming-100 Butterfly
1998-1999 Erin Phenix Ursuline Academy Swimming-50 Free
1998-1999 Erin Phenix Ursuline Academy Swimming-100 Free
1998-1999 Lesley Meade, Mikala Wetzel, Erin Phenix, Tami Ransom Ursuline Academy Swimming-400 Free Relay
1997-1998 Barb Mulshine, Megan Strasser, Lee Mussman, Erin Phenix Ursuline Academy Swimming-200 Free Relay
1986-1987 Sharon Simon, Missy Ellers, Jodie Hoelker, Julie Tombragel McAuley Track-4 x 800 Meter Relay
1984-1985 Janelle Bosse McAuley Swimming-500 Free
1983-1984 Janelle Bosse McAuley Swimming-200 IM
1982-1983 Barb Kammerer Ursuline Academy Swimming-200 IM

Buckeye Running Company